YAYINLAR


TASARRUFUN YENİ ADI KOJENERASON / TRİJENERASYON

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ GÜNDEMİN EN ÜST SIRALARINDA OLDUĞU GÜNÜMÜZDE, DEVLETİN TEŞVİK VE İZİNLERİNDEN SONRA ARTIK KENDİ ENERJİNİZİ KENDİNİZ ÜRETEBİLECEKSİNİZ. KOJENERASON / TRİJENERASYON SİSTEMLERİYLE ARTIK BİNANIZIN TÜM İHTİYAÇLARINI ( ISINMA, SOĞUTMA, ELEKTRİK) DOĞALGAZLA ÜRETMENİZ MÜMKÜN. ENERJİMİZİ KENDİMİ ÜRETEREK HEM CEBİMİZİ HEMDE DÜNYAMIZI KORUYABİLİRİZ. 


YERDEN ISITMA

Bir evin yada bir mahalin ısıtılması için gereken enerjiden en yüksek verimi almak istiyorsak kayıplarımızı en aza indirmemiz gerekmektedir. Bu Tasarrufun en önemli noktasıdır.

Yerden ısıtma için de tasarrufun ikinci noktası diyebiliriz. Yerden ısıtma uygulanan bir yerde ısıtma için ihtiyaç duyulan enerji petekli bir ısıtma sistemine göre çok daha düşüktür. Yerden ısıtma sistemlerinde 15 ila 20 derece santigrat dolaylarında suyun sistemde dolaşması yeterlidir.

Mühendislik açısından çokça yaygın olarak söylenen bir kural "ISINAN HAVA YÜKSELİR". Bu mantıktan hareketle mahalin tabanına döşenecek olan bir yerden ısıtma sisteminin her noktasında eşit sıcaklığı elde edileceği gibi havayı tabanda ısıtacağımız için daha konforlu bir ortam oluşacaktır. 

Özellikle hamam ve camilerde çokça uygulanan bu sistem artık ev ve binalarda da uygulanmaktadır. mimari açıdan her noktanın önem kazandığı günümüz projelerinde peteğin görüntü kirliliği yarattığı ve hacim öldürdüğü projelerin vazgeçilmez alternatif uygulamasıdır.

Piyasada tüketici tarafında bilinen "yerden ısıtma tozu kaldırır, hastalık yapar" kuramı doğrulukla pek bağdaşmamaktadır. Zira yaşadığımız mekanların çok tozlu olmayacağı aşikardır.

Kurulum maliyeti petekli ısıtma sisteminden pek farkı olmayan bu sistem kurulum aşamasında dikkat edilmesi durumunda senelerce sıkıntı çıkarmadan çalışabilir.

Projelerimizde çokça kullandığımız bu sistemi önemle tavsiye etmekteyiz.